301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Şubat 2017 - Pazar 17:35
 
TÜRK İNSANI GERÇEK İSLAMI YAŞAR
HALİL ŞAHİN
 
 

Türklerin başka dinlere girmeden önceki inançları “Şamanlık Dini” biçimindeki yaygın söylenişin doğru olmadığı kanaatine sahibim. Orkun Yazıtlarında şaman sözcüğüne rastlamıyoruz. O belgelerden anlaşıldığı üzere, atalarımızın TEK TANRI inancını yaşadıkları görülüyor.
               Türklerin geçmişin derinliklerindeki inançlarının VARLIK BİRLİĞİ olduğu; Varlığın bütünlüğüne TANRI dedikleri, inancın temelinde bu bilincin olduğu, bu bilincin de yüksek bir erdem düzeyi ve duyarlılığı sağladığı tüm tarihçilerce ortaya konmuştur. Kısaca İslamiyet’in bozulmamış (muharrefleşmemiş, tahrip edilmemiş) halini yaşadıklarını gözlemliyoruz.
              Arapların, İslamiyeti yaymak ereğiyle Maveraünnehir dolaylarına gelmesiyle başlayıp gelişen süreçte; Ahmet Yesevi’nin, Hacı Bektaş’ın, Yunus Emre’nin Arap Müslümanlığının temel yaklaşımlarından ayrıldığı yerler var. Bu ayrılık; Türk inancını koruyarak, yeni girilen dine yorum getirmelerinden kaynaklanıyordu.

  Bu ayrımlar:
              1- Türk İslamı’nda Varlık Birliği inancı vardır. Yaratan, Yaratılış, Yaratılan, BİR’dir. TANRI yarattıklarını kendinden yaratmıştır. Oysa Arap Müslümanlığında, ALLAH, varlığı yoktan yaratmıştır.
              2- Türk İslam’ında amaç tanrıya ulaşmaktır. Bunun adına IŞK (Aşk) denilmiştir. Cennet umudu ve cehennem korkusu yoktur.
              Arap Müslümanlığında ise amaç, öldükten sonra kabirde sorguyu başarıyla geçmek ve kıyamet günü yargılanarak cehennemden kurtulmak ve cennete gitmektir.
              3- Türk İslam’ında Tanrı’ya ulaşmanın yolu; iyi ve erdemli olmak, insanlara ve tüm yaratılmışlara iyilik yapmak, kötülüklerden kaçınmaktan ve Tanrıya dua(secde) ve bağışlanmayı dilemekten geçer.
              Arap Müslümanlığında cennet için öncelikle çok namaz kılmak, oruç tutmak, Hacca gitmek gerekir. Hacca gidenin günahları silinir.
              4- Türk İslam’ında tapınmak TANRI’ya yürekten yönelmek ile olur. Tapınma sırasında çalgılardan, ezgilerden, oyunlardan da yararlanılır. Yani “raks u sema” vardır. Kur’an kendine özgü musikisiyle okunur. İbadetlerde anlam çok önemlidir.
              Arap Müslümanlığında ibadet Kur’an’ı anlamadan okumakla da olur. Okuma mutlaka Arapça olmalıdır.
              Günümüzde; gerçekte Türk olmadıkları halde Türk yorumunu benimseyenlerin ve Türklerden de Arap Müslümanlığına bağlananların olduğunu görmekteyiz.

  Özbeöz Türk olduğu halde Arap Müslümanlığından yana olanların bir sapkınlık içinde olduğu düşünülebilir. En büyük hataları, Arap kültürünü İslamiyet sanmalarıdır. Bu durum, onların cahil bıraktırılmasının doğal sonucudur.

 

 
Etiketler: , TÜRK, İNSANI, GERÇEK, İSLAMI, YAŞAR
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 24.05.2020
Bugün
- 18°
Pazartesi
- 23°
Salı
- 21°
Afyon

Güncelleme: 23.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı