301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
28 Temmuz 2016 - Perşembe 14:17
 
ARKA BAHÇE OLMAYIN
HALİL ŞAHİN
 
 

Bahçe; bedii zevk ya da gıdasal gereksinmelerimiz gibi çeşitli açılardan yararlandığımız bitki türlerini barındıran, işlemek suretiyle emek vererek bulundurduğumuz arazidir.

Ön bahçe, evinizin önündeki, gözbebeğiniz gibidir. Her sabah kalkar; siler, süpürür, sular, tımarlarsınız.

Yan bahçe de hemencecik sağ ya da sol yönünüzde olandır. Her an ellerinizin altında, ihmal edilmeyendir.

Arka bahçe ise; hemen evimizin bitişiğinde bulundurduğumuz, işlemesi ve yararlanması kolay olan bahçedir.

Arka bahçeler genel de gereksinmeler akla geldikçe ya da ihtiyaç duyuldukça koşulan, diğer zamanlarda da bazen ihmal edilen, ya da umursanılmayandır.

Arka bahçe tanımlaması, ülkemiz siyasetinde sıkça kullanılıyor. Örneğin; radikal dinciler gizli toplanılan evleri, ılımlıları da İmam Hatip Okulları ya da Kur’an Kursları gibi resmi kurumları arka bahçe görüyorlar. Masa başı sosyal demokratları da, bu ülkede gayet iyi niyetle kurulmuş Ataürkçü Düşünce Derneklerini daima arka bahçeleriymiş gibi davranıyorlar. Ellerine geçirdikleri her bir değeri sömüren liboş masonlarını da sakın unutmayın!

İşte öyleleri; daha yönetime aday bile olurken, terbiyesizce; bırakınız kendilerininkinden başka siyasi gurupların derneğin yönetimine aday olmasını, üyeliklerinin bile kabul edilmemesini, varsa üyeliklerinin silinmesini ön koşul gibi önerebiliyor.

Dinci olmamakla birlikte dini sömürerek, dinsel inançları ekonomik çıkarlarına evirtim(tahvil) edenler de bir takım insan hakları ya da insani yardım derneklerini veya vakıfları kullanırlar.

Böylesi çıkar odakları, zaman içinde birleşerek siyasi partiler bile kurarlar. Diğer partileri öcü gibi gösterip, “Sakın ha! Biz en büyük partiyiz. Oyunuzu bize verin ya da gelin bizden üye olun, aday olun. Oyunuzu heder etmeyin!” derler.

Bazan benzer bir siyasi partinin aynı çatısında bir araya gelerek devleti ele geçirip, üst erk olmak isterler.

Öylesine bir yöntemi, böylesine tanımlanan yollarla ele geçirdiği gücü kullanan devletler de vardır. Örneğin; bir zamanların Etileri, Osmanlısı, İngiliz’i, Sovyetler Birliği ya da şimdiki ABD’si gibi!

Merkezin çevresinde yaratılan tampon bölgeler ya da uydu devletlerin her biri, onların arka bahçesi değil miydi?

Arka bahçe olmak kimselere yarar getirmedi. Arka bahçe olarak kullanılan sendika, dernek veya vakıfların da sonları hayırlı olmamıştır.

Kullanılan adamlar ise her zaman rezil…

Şimdiye değin Afyonkarahisar, Dikili ADD Şubeleri üyeliklerinde ve hatta yöneticiliklerinde bulundum. Bu zamanlar içinde; Kemalistler, şubeleşme eylemselliğinin öncüsü de oldular. Son derece uyumlu bir eşgüdüm içinde çalıştık. Şu anda da tüm ADD Şubeleri, zor koşullar arasında özverili bir çalışma sergilemektedirler.

Zor koşullar bellidir. Ülke, yaşadığı olumsuzluklarla dolu ortamdadır. ADD’nin, karşı devrimce

hedef sayılması en yakıcı durumdur. Salt kendi üyelerinin desteklerine dayalı bir özveriyle amaçları için koşmaktadırlar. Ne birtakım karanlık fonlar ne de kaynağı meçhul desteklerin, ADD örgütselliğinde yeri yoktur. Bu gün Türkiye’deki tüm şubeler, örnek bir çalışma performansı göstermektedir. Tüm ADD Şubelerinin çalışmaları alkışlanmaya ve kutlanmaya değer.

ADD örgütselliğinde yıllarca görev almış eski bir üye kişi olarak, içten bir çağrıda bulunmak istiyorum:

Ne olur, arka bahçe olmayınız. Ben o duyguya kapıldığım ve bazı çalışmaları o melun anlamda gözlemlediğim için üyelikten ayrıldım. Ben mücadele ettim, ama doğruya yönlendirmede gücüm yetmedi. Fakat siz; kuruluş bildirgesinde ve dernek tüzüğünde yer alan Kemalist çizgideki, tam bağımsızlıkçı bireylerle örgütünüzü güçlendirebilirsiniz!

ADD, emperyalist güçlerin emrindeki siyasal çizgilerin ya da kişiliklerin arka bahçesi olamaz. AB’D mandacılığı ya da himayeciliği siyasetlerini götürenlerle güç birliği yapılmaz. “Bir gün BOP Eş

Başkanı olabilme” erekli gizli düşleriyle siyasal etkinlik gösterenlere, yataklık edemezsiniz. Ederseniz de o salt sizin çaresizliğinizdir.

 
Etiketler: ARKA, BAHÇE, OLMAYIN
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
- 19°
Cuma
- 16°
Cumartesi
- 18°
Afyon

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı