301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
18 Temmuz 2016 - Pazartesi 15:24
 
DİNCİ TERÖR ODAKLARI MESKEN Mİ TUTTU?
HALİL ŞAHİN
 
 

Bundan önceki sohbetlerimizde, defalarca tekrarlayarak dillendirdiğimiz, Bayraktepe Mezarlığı’nda, nihayet Ramazan Ayı’nın son günlerinden itibaren sular akmaya başladı. Bu konuda irkilen ve asli görevine duyarlılık gösterenlere Afyonkarahisar halkının teşekkürlerini iletiyoruz.

Ama Afyonkarahisar’ı yönetenlerin görevleri bununla sınırlı değil. Caddeleri ve sokakları dolaştığınızda; banketlerin, kaldırımların ve hatta dükkân ya da ev önlerindeki asfalt yollarda, bir takım malzemelerle yol hareketliliğine en gel oluşturulduğunu görenler şaşkın.

Ya Afyonkarahisar’daki esnaf terörist olmuş ya da teröristler bu kentte esnaf olarak cadde ve sokakları mesken tutmuşlar…

Sokakları mesken tutanlar salt onlar değil ki, bir sürü köpekler de var ve durmadan havlıyorlar. Kanlıca’nın köpekleri ikindiden sonra caddelerde boy gösterirler. Sabah ezanına değin ulurlar ve havlarlar. Belediye ya da Valilik kurumları bu köpeklerle de bir ilgileniverse kötü mü olur?

“İtlaf edin” desek, hayvan severler karşı çıkar. En iyisi, nereden gelmişlerse oraya gönderilmeleri değil mi?

Kanlıca, son demde âlem günler yaşıyor.

Örneğin Miraç Camisi, üç beş insanın arsa bağışıyla başladı. Görkemli de yapıldı. Bağış esnasında zorlansalar da, inşaat bitiminden sonra gönendiler. Ne de olsa, Cennet’ten tapu almak gibi bir dayatma ile ikna olmuşlardır…

Mahalle muhtarının, burada öncü görev yaptığını kimse yadsımıyor. Mahallede iki cami oldu. Belki, başkaları da plânlamada. Ama halk, ezanı iyice duyabilsin diye ses düzenlemeleri de unutulmamış. Ne de olsa Muhtar elektrikçilikten anlıyormuş. Sokaklarda kurulan yayın aygıtlarının yanında, Belediye Basın Yayın ve İlan Biriminin hoparlör ses düzeni halt ediyor. Önceleri Ezanla başlayan yayınlar, sonraları dinsel içerikli program uygulamaları ile bangır cangır mahalleliye dinletiyor olmasından şikâyet mi var?

Sanki ABD güdümlü ve donatımlı IŞID ya da El Nusra veya İhvan etiketli Müslüman Kardeşler Örgütü mahallenin yönetimine egemen olmuş, kantonlarını ilan etmeye hazırlanıyorlar.

Elbette, kim dinsiz ya da din karşıtı yaftalamasıyla aforoz olmak ister?

Gelin görün ki; İkindi den sonra başlayıp sabah ezanına değin süren bu yayınlar, sakinleri dellendirmeye başlamış. Sela ile başlayan, naatlar ve ilahilerle sürdürülen bu yayınlar arasında her yaklaşık 20’ da bir duyurular da var. Sanki Belediye İlan Servisi erkek çalışanlarının ses tonuyla gecenin karanlığına yayılan bu emirnamelerle sabahı buluyorsunuz. 

Dün ya da evvel ki gün, ya da ondan evveli; Ramazan, kandil ve Cumaların dışında dinsel içerikli kutsal bir gün mü yaşadık?

Kanlıca Mahallesi oturanları işte bu nedenle, son günlerde sessiz, ama öfkeli!

Mahalleli, sokaklarda güzel havlamasıyla bilinen köpeğe “Müezzin Sülo” adını takmış. Çünkü program uygulaması, başlama sinyali olan daat duut sesleriyle karışık bir cayırtı kopararak başlar başlamaz, hoparlörden gelen sese koşut ulumalar da yoğunlaşıyormuş.

İlkönce hoş görünen bu durum, gecenin saatleri ilerledikçe sinirsel gerilime dönüşerek, insanları dinden imandan çıkarmaya başlamış.

Cami imamı zat; bir Ramazan günleri hutbesinde, ilkokul çağı çocuklarının yaz eğitim kayıtlarını başlatan konuşmasında, 28 Nisan Post Modern Darbe diye adlandırdıkları olayın, günümüz insanlarının ahlaksızlaşmasına yola açtığını belirtiyordu. Ama son Cuma hutbesinde ise Kocaman Camide Sabah ve Yatsı namazlarında cemaat oluşmayacak denli halkın ilgisizliğinden dolayı adeta Cuma cemaatini azarlayarak, namazlarını camide kılmalarını istiyor. Yani; Tanrı’nın çizdiği kaderi, yeniden yazmaya yelteniyordu. İmam şirk içinde olur mu?

Herhalde 20 dakikada bir yinelenen duyurular, bu davetle ilgili olabilir diye düşünüyor insan.

Çoğu Müslüman namaz kılar, ama namaz dualarının anlamını bilmeden kılar. Oysa namaz; secdedir, zikirdir, duadır. Ama o okuduğuyla Tanrı’dan ne istediğini, nasıl yakardığını, ne dediğini bile bilmez!

Türkiye’deki Müslüman kişi; Türkçe niyet eder, ellerini kulaklarına götürür, başlar Arapça söylemlere. Namaz bitiminde ellerini havaya kaldırır, tekrar Türkçeye dönerek dileklerini sıralar.

Ama şirk peşinde koşan birtakım münafıklar; seninle Tanrının arasına girip, bu dualara da el atarak Türk insanını Araplaştırma gayretkeşliğine girmişlerdir.

            Bakınız; kentimizde 12 Temmuz 2016 Salı yayımlanan Kocatepe Gazetesi’nde yer alan bir küçük haber, gözünüzden kaçmış olabilir. Yapılan bir sormaca ve araştırma çalışması sonucunda Türkiye’nin değişime uğradığı, Afyonkarahisar’ın Filistin’e benzediği saptanmış. Bu durumu kanıtlayan bir olgu da son yılda yapılan sınavlarda gerçekleşti. İlimiz öğrencilerinin, geçmişe göre çok gerilerde kaldığı açıklandı. Okul ne denli yüksek, ne denli tür olursa olsun, ümmet güruh yani bilgisiz, yeteneksiz, güçsüz insanlardan oluşan ve korkularla yönetilen bir toplum yaratılmak isteniyor.

            Şehitlerimizden dolayı, oturup ağıt yakmaktan ve ah vah çekmekten başka ne yapıyorsunuz?

            Size dokunmayan yılan bin yaşasın, değil mi?

            Ama bakın; USA damgalı eş başkan eliyle, Diyarbakır bir yıldız olarak doğmakta. İsrail bölgede devleşmekte, Ülkemizde binlerce dış güçlerin ajan ve işbirlikçileri cirit atmakta, Türkiye çaresizlik içinde kıvrandırılmaktadır. Artık size de sıra geldi ve dokunuyorlar. Acıttı mı?

            Kanlıca Mahallesi oturanları, “Her gün sabahlara değin uykusuz kalıyoruz ama Cami İmanın deyişiyle; ruhen coşkuyla yatağımızdaki yorganı teperek, namaza duruyoruz” diyorlar. Camiye ise havlayan köpekler yüzünden gidemediklerini, Belediye ya da valiliğin, ilimizde mesken tutan böylesi köpeklerin, geldikleri yere gönderilmelerini beklediklerini, duyurmamızı istiyorlar.

           

 

                

 
Etiketler: DİNCİ, TERÖR, ODAKLARI, MESKEN, Mİ, TUTTU
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
- 19°
Cuma
- 16°
Cumartesi
- 18°
Afyon

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı