301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
02 Temmuz 2016 - Cumartesi 10:55
 
DİSİPLİN VE SEVGİ
HALİL ŞAHİN
 
 

Çocuğunuzu seviyor musunuz?

Sevgi gerçekten var ise hiçbir şarta bağlı kalamaz. Her hal ve şartlarda duyumsanır. Kişi o sevgiyi hissederse, onu yitirmemek için özen ve çaba gösterir.

Çocuklarımızın eğitimi söz konuysa, sevgi en büyük yardımcı aracınızdır. Çünkü sevildiğini fark eden çocuk, işte bu sevginizi yitirmemek için tarafınızdan önerilere kayıtsız kalmayacaktır.

Ana ve baba ya da sosyal çevresinde yer alan diğer bireyler bu sevgiyi şarta bağlarsa, çocuğun gözünden ve gönlünden hemencecik düşüverir.

İleride ‘keşke’ demek istemiyorsanız, şimdiden ‘eğer’ ile başlayan dilek ve önerilerinizden kaçınınız.

Örneğin; “eğer dediğimi yaparsan, dediğim gibi davranırsan yaşadın. Bak o zaman seni daha çok severim. Sana neler neler alırım bir bilesen!” şeklindeki bir yaklaşım doğru değildir.

Böylesi özel şartlar sevgiyi yok eder. Sevgi özel şartlara ilintilenince maddileşir ve karşılıklı alışverişe dönüşür.

Bazı aileler de, çocuklarını tasarladıkları gibi yetiştirme endişesiyle; sıkı bir disiplin uygulayarak, onları şaşırtan ve bunaltan denetim kurarlar.

Öyle ki; en küçük hatalar af edilmez. Ceza hep ön plandadır. Bunun tersi davranan aileler de vardır. O da disiplinsizliği, başıboşluğu, avareliği ve şımarıklığı doğurur.

Katı disiplin anlayışı nedeniyle karşı görüşünü belirtememesi, çocuklarımızda yaratıcılığı da yok ederken, “Çocuk bu yapacak elbet” yaklaşımı da olumsuzluğu geliştirir ve yanlıştır.

Nerede durulacağı, nasıl davranılacağı, yanlış ve doğruların neler olduğu net olarak ortaya konmalıdır.

Çocuk eğitiminin verimli olması için önce karşılıklı konuşabilmek önemlidir. Çocuğun yaş gelişimine koşut göstereceği davranışların neler olabileceği, o evrelerde ona nasıl davranılacağının bilinmesi elbette çok daha önemlidir. Konuşmazsanız, konuşamazsanız nasıl anlatacaksınız?

Yetişkinler; onun çocuk olduğunun, bulunduğu yaşın çocuğu olduğunun bilincinde olmalı ve çocuk ta bunu kabul etmelidir. Elbette onlardan, büyük bir birey gibi davranılması beklenemez. O hal de ona sağlıklı bir fiziksel ve psişik ortamın hazırlanması da önem kazanacaktır.

Çocuk ufak yaşlarda disipline edilemezse, ergenlik çağlarını çok zor aşarsınız. Ya nefretini kazanır, ya da aradaki bağları koparırsınız. Onu kaybedersiniz. Eğitmeniz için tüm fırsatları yitirdiğiniz için tekrar kazanmanız da olası değildir. Geriye sadece mucizeler kalır.

 
Etiketler: DİSİPLİN, SEVGİ
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
- 19°
Cuma
- 16°
Cumartesi
- 18°
Afyon

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı