301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Ağustos 2016 - Salı 13:30
 
HUKUK ÇALIŞTIRILMALIDIR
HALİL ŞAHİN
 
 

Suç duyurusu yapılması gereken Kaymakam ve Valiler, Polis ve Jandarma Karakol Amirlikleri, Cumhuriyet Savcılıkları, salt yazılı başvuru ile işlem yapmazlar. Yazılı basında yer alan ve yasalarda suç ve ihbar sayılan olaylar karşısında da harekete geçmek yükümlülüğündedirler.

Türkiye’de, ulusun ‘Ergenekon’ adı konan tertip ile oyalanmağa başlatıldığı bir şema terörü estirilmekteydi. Yalan ve iftiralarla düzenlenen şemalar ile Türk Ordusu, İşçi Partisi ve bütün Atatürkçüler hedef alınmaktaydı.

O günleri anımsayınız. Bu ne biçim akıl tutulmasıydı ki, MİT Müsteşarı Genelkurmay Başkanı’na tertip düzenleyebiliyordu!

Daha nice neler…

O halde Cumhuriyetin savcıları harekete geçmeli, hukuk çalıştırılmalı ve şema tertibinde rol alanlar cezalandırılmalıydı, değil mi?

Hepinizin de bildiği gibi; Şenkal Atasagun, Milli İstihbarat Teşkilatı müsteşarı olduğu 2002 yılında, ekibiyle birlikte bir şema hazırlamış. Ayyuka çıkan şemada, sözde “Ergenekon örgütünün” kurucu ve yöneticileri olduğu iddia edilen 69 kişinin ismi bulunmaktadır.

Bu kişilerin arasında Genelkurmay Başkanları, Kuvvet Komutanları, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, işadamları, gazeteciler, aydınlar yer aldığı iddia ediliyor. Üstelik Şenkal Atasagun’un; yalan ve iftiralardan ibaret olduğu ilk bakışta kolaylıkla anlaşılan sözde bilgileri, gerçek ve doğru bilgilermiş gibi rapor haline getirdiği söyleniyor.

Bununla yetinmeyen Atasagun; bir de bunun şemasını çizip TSK’nın komuta kademesini, Genelkurmay Başkanlarını, Kuvvet Komutanlarını, siyasi partilerimizin liderlerini, saygın işadamlarını, gazetecilerini, akademisyenlerini bu sözde suç örgütünün elemanları olarak göstermiş.

Böylece kamu görevini kullanmak suretiyle iftiraya ortak olmuş, resmi sıfatı ile devlet katında iftiraya inandırıcılık katmaya yeltenmiş ve maalesef başarılı olmuş görünüyor.

Basında yer alan haberlere göre; Şenkal Atasagun’un görev ve yetkilerini kötüye kullanarak, 2002 yılında hazırladığı “Ergenekon şeması”, tertibi ve tertipçileri ele vermektedir. Kaldı ki, bu şemanın Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı entrikalarda, komplolarda kullanılmasından söz edilmektedir.

Şemadan hareketle Ergenekon Davasında sanık dahi olmayan kişiler hakkında dayanaksız iftiralarda bulunulmuş, bu yolla Türk Ordusu ve değerli personeli yıpratılmıştır. Bunun bir iddianame ile yapılması ağır suçtur.

Şüpheli Şenkal Atasagun’un tertiplediği şema ile bizzat kendisi bile, bu suçun azmettiricisi ve ortağı olmaktadır. O günlerde zihinlerde oluşan algı budur.

Bu ne biçim Milli İstihbarat Teşkilatı’dır ki, tepesinde bulunanlar kendi Genelkurmay Başkanlarını, Kuvvet Komutanlarını, gizli yapılanmaların içinde olmakla, rüşvet almakla, sabotaj düzenlemekle suçluyor.

Atasagun’un düzenlediği şema ile bütün yurttaşlar “Ergenekon şemasında olma olasılığının” korkusuna kapılmışlardır. Böylece toplumda korku ve terör yaratılmıştır. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin şemaya ilişkin kararlarında vurgulanan “saygınlığı korumak” anlayışı, “şema”nın ve buna dayanak gösterilen mülakatın iftira olduğunun kabulü anlamına gelmektedir.

Hele son demde gelişen olaylardan hareketle anlaşılıyor ki; ülkemizin güvenliği açısından yaşamsal öneme sahip bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı gibisinden tüm devlet kurumları, Atasagun ve benzerlerinden de temizlenmesi gerekiyor. Ama bu temizlik, hukuk çalıştırılarak yapılmalıdır. Çünkü hukukun üstünlüğü, vazgeçilmezimizdir ve hepimiz için gereklidir.

 
Etiketler: HUKUK, ÇALIŞTIRILMALIDIR
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
- 19°
Cuma
- 16°
Cumartesi
- 18°
Afyon

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı