301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Eylül 2016 - Cuma 09:39
 
KURBAN BAYRAMI
HALİL ŞAHİN
 
 

Zilhecce Ayı’nın 8. gününde tüm Müslümanlar; sanki Arafat vakfesi için ihrama girer gibi adeta kefenler giyerek, Dünya adına taşıdığı her şeyi atıp, Cenab-ı Hakk’a yürür gibi olur. Akşama değin yapılabilinen ibadetlerle; ölmeden önce ölmeyi, dirilişi, mahşeri ve mahşer öncesi bekleyişi ve hesaba çekilmeden önce muhasebe yapmayı idrak eder.

Zamanların en bereketlisi olan arife günü, mekânların en mübareği Arafat’ta, Hz. Muhammed gibi yüzümüzü Kâbe’ye çevirip, sırtımızı Rahmet Dağı’nın eteklerine vererek; Rahman’ın rahmetine nail olabilmek, tüm Müslümanların derdine derman bulabilmek, günahlardan sıyrılıp, cehaletten kurtulabilmek için niyazda bulunur. Sabahtan akşama değin olan uzun soluklu ‘bekleyiş’ vakti yerini bulunca; bir yandan insanın Dünya’ya ayak basışını, diğer yandan ise kıyamet günü Allah’ın huzurunda imanla, sebatla, umutla bekleyişi yaşar. Dünya’nın çeşitli yerlerinden gelen insanlarla tek bir toplum olmuşçasına, Peygamberimizin Veda Söylevini duyar gibi oldur.

            Akşam güneş battıktan sonra ulaşılan Müzdelife’de sevinç yaşanır. Sabaha değin zikirle geçirilen gecede adeta Âdem Peygamberimiz ile Havva Anamızın, Cennet’ten kovularak gönderildikleri yeryüzündeki buluşma anını yaşayar. Fecir ile tan vakti arasında beklenen zaman geldiğinde yaptılan dualarla işte o anının heyecanı yaşanır.

            Bilinç düzeyine, gerçek şuura eriş insanları mutlandırır. O sevinçle, işte o bayramı yaşanır. İşte o an coşku seliyle Mina’ya yönelinir ve ulaşılan aşkla, Fil Suresi’nde anlatıldığı gibi; küçücük taşlarla, güçlü Ebrehe ordusunun planı boşa çıkarılır.

Hz. İbrahim’in oğlu Hz İsmail’i kurban etmek isteyişindeki arzu ve kararlılığın yansıtıldığı Allah sevgisiyle, Şeytan’ın vesveselerine karşı takınılan tavırla kurbanlar hediye edilir; Kâbe’de imana, Zemzem ile takvaya ulaşabilmek için yönlerini kıbleye çevirerek Hakk’a doğru yürürler.

            Kurban Bayramı günleri, böylesine mutlu günlerdir.

Bayram süresince akraba ve tanıdıklar ziyaret edilir, çocuklara harçlık ve hediyeler verilir. Tüm küslükler son bulur, küçükler büyüklerinin elinden öper. Böylece insanlar; gelecek yeni günlere coşkuyla yönelir.

Ama bu günlerde; kendini Tanrı'nın yerine koyarak, içimizden birilerini kurban diye ayıranlar var, hüzünlüyüz. Şehitlerimizin düştüğü topraklar düşmanlarımızdan kurtarılmadıkça Türk Ulusunun bayram neyine!      

Tüm Müslüman kardeşlerimizle birlikte, ulusumuzu içtenlikle kutlululayarak, esenlikler diliyorum.

 
Etiketler: KURBAN, BAYRAMI
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
- 19°
Cuma
- 16°
Cumartesi
- 18°
Afyon

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı