301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
02 Ağustos 2016 - Salı 20:35
 
LOZAN’I TANIMAYAN TEK ÜLKE
HALİL ŞAHİN
 
 

Son yüzyılda Türk ulusu olarak başımıza hangi kötülük gelmişse o musibetlerin planlayıcısı, örgütleyicisi ve finansörü moda deyimle sponsoru USA(ABD) olmuştur. Çünkü o gün bu gündür Lozan Barış Antlaşması’nı tanımayan tek ülke USA(ABD) olmuştur. O günlerden bu güne bunun intikamının ve bu antlaşmayı yırtmanın peşinde koşmuşlardır. Ne yazık ki, Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten siyasetlerin uygulayıcıları gaflet ve dalalet içinde ve bazıları ise küçük çıkarımlar uğruna, bu ülkeye dost dememizi, stratejik ortak olarak tüm emellerine yataklık etmemizi sağlaya gelmişlerdir.

Son yüzyılın dehası Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, gelecekte olacakları da düşünerek her dem yaptığı gibi, tüm eylemlerinde sağduyu ile davranmıştır.   

1923 yılı Şubat’ında, yani Kurtuluş Savaşı’ndan dört ay sonra, bir başka deyişle Cumhuriyetin ilanından dokuz ay önce; Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ABD halkına hitaben, Lozan Konferansı’nın kesintiye uğramasının ardından, ABD Senatosu’na şu mektubu göndermişti:

“Büyük Amerikan Milletine!

Siz zulüm ve zorbalığı kendi vatanınızdan uzaklaştırdınız. Siz, uzun ve kanlı bir mücadeleden sonra kendi özgürlük ve bağımsızlığınızı kazanarak halk egemenliğine dayanan demokratik bir devlet ve güçlü bir uygarlık kurdunuz.

Yer kürenin diğer tarafında diğer bir ulus var ki, o da aynı özgürlük, aynı bağımsızlık ve aynı demokrasi uğrunda mücadele ediyor, kan döküyor.

Bu ülkünün arılık ve yüceliğine karşı düşüncelerinizi yanıltmak istiyorlar. Bu propagandayı yapanlar, ya birtakım cahil tutucular veya yeni kazandığımız özgürlüğü kaldırmak ve bizi ondan yoksun etmek isteyen gizli ve açık düşmanlarımıza alet oluyorlar.

Yalanlara ve iftiralara inanmayınız.

Özgürlük ve bağımsızlık uğrunda savaşan ve tıpkı sizler gibi Dünya’da ilerleme ve adaleti sağlamak için samimi bir surette mücadele eden Türk halkına kalbinizi açık bulundurunuz.”

Yüz yıl sonranın bu günlerine geldiğim şu demde aynı mesajın, TBMM Başkanlığınca AB’D ülkelerinin etkin gazeteleri ve televizyonlarında yayımlatılması gerekmez mi?

Her gün özellikle AKP’li belediyelerin bulunduğu yörelerde, milletin parasını çarçur ederek, sözde “demokrasi bayramı” safsatasıyla milleti iğfal etmeyi matah sayanların, devletin kuruluş temellerine dönmesi zamanı gelmedi mi?

Yoksa siz de Lozan’ı tanımayanlardan mısınız?  

 
Etiketler: LOZAN’I, TANIMAYAN, TEK, ÜLKE
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 24.05.2020
Bugün
- 18°
Pazartesi
- 23°
Salı
- 21°
Afyon

Güncelleme: 23.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı