301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
28 Eylül 2016 - Çarşamba 11:16
 
SÖMÜRGENLERE DAVET
HALİL ŞAHİN
 
 

Geçmişi görüyorsunuz: müstevliler işgal ettikleri ülkelere karşın, önce zor durumda kalmalarını sağlayacak politikalar yürütür, sonrasında da bir kurtarıcı gibi kendilerinin davet edilişlerini getiren entrikaları uygulamaya sokarlar. Ardından da sömürü başlar.

Mareşal Gazi M.Kemal ATATÜRK; “Rica ile acınma ile bir ulus ve devletin onuru, bağımsızlığı kurtarılamaz.”diyor.

NATO’yu Kandil’e davet etmek, aslında emperyalizmi Diyarbakır’a davet etmektir!

Ama ne yazık ki, R.T.Erdoğan, Toronto’da basın mensuplarına yaptığı açıklamayla; “NATO’nun tıpkı Afganistan’da olduğu gibi Irak’ın Kuzeyi’ne de müdahale etmesini” isterken, gaflet içindeydi.

Bu açıklamasından çıkan ilk sonuç: iktidardakilerin, terör sorununu çözemediğini itiraf etmesidir. Demek ki; 8 yıl öncesinde sıfır noktada teslim alınan bölücü terör, bugün başa çıkamayacaklarını itiraf ettikleri bir noktaya getirilmiştir.

Açıklamanın gösterdiği ikinci gerçek ise; Kürt sorunu, resmen, Türkiye’deki iktidar eliyle ve çağrısıyla “uluslararası” hale getirilmesi çabasıdır.

Gerçi, bugüne dek işbaşında olan iktidarların; izlediği Amerikan güdümlü politikalar ile AB kapısına bağlı olma çabalarının da büyük katkısı olduğunu yadsıyamazsınız. Çünkü o politikalara verdiğiniz oylarınızla siz güç katıyorsunuz. Bu aymazlığınıza hiçbir gerekçe gösteremezsiniz.

Amerika ve Avrupa; diplomatlarıyla ve diğer görevlileriyle, tam 35 yıldır sürekli olarak Bölgededirler. AB, Türkiye ile ilgili her Raporu’na; mutlaka Kürt sorununun çözümüne ilişkin dayatmalar koymaktadır. AB’nin Türkiye eski temsilcisi Jost Lagendijk bile, “Kürt sorunu için en uygun çözümün özerklik olduğunu” söyleyebilmişlerdir.

ABD, Türk Ordusu’nun teröre karşı sınır ötesi harekâtını fiilen engellemektedir. Abdullah Gül ile imzaladığı 2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşmada bu hususu kayıt altına almıştır.

Ama tüm bu olagelenlere resmen görülenler resmen değil fiilen gerçekleşen müdahalelerdi. Şimdi ise Rakka ve Musul bahanesiyle Türkiye’yi; kâh Irak’ın kuzeyine kâh Suriye içlerine davet ederek, emperyalist askeri müdahaleyi resmileştirmeğe çabalıyorlar…

NATO’yu Kandil’e, Diyarbakır’a, İncirliğe davet etmenin, aslında emperyalizmi Türkiye’ye, hattâ Orta doğuya davet etmek anlamına geldiğini bilmez görünüyorlar…

Terörün dış destekçilerinin olduğu, artık kimsenin inkâr etmediği bir gerçeklik değil mi?

Ama 99 BDP’li belediyenin özerklik talebiyle bildiriler yayınladığı, PKK ile fiili ilişkiyi inkâr etmediği ve hatırı sayılır bir halk kitlesinin bugün dış destekli PKK ile beraber hareket ettiği de bir gerçektir.

Hiçbir egemen, kendi iç sorununa yabancı devletlerin müdahalesini istemez. Hemen yanı başındaki terör üssüne karşı çaresizlik içinde kalarak NATO’dan yardım isteyenler, gelecekteki bir gün de Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusunda başa çıkamadıkları olaylar karşısında emperyalistlerden ‘yardım’ isteyeceklerinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

O halde bu işbirlikçi zihniyet derhal ülke yönetiminden uzaklaştırılmalıdır.

Aslında olmadığı halde, uzun uğraşlarla BOP Eş başkanlığını üstlendiklerini böbürlenerek söyleyenlerin ortaya koydukları “Kürt sorunu denen” olaylar, Türkiye’nin iç sorunu olması yanı sıra, düzenlenen senaryo(BOP) gereği İran, Irak ve Suriye gibi komşuları da ilgilendirmektedir.

Dolaysıyla; yaşanılan sorunlar yumağı öncelikle Türkiye’nin bağımsız politikası ile ama aynı sorunu yaşayan komşularımızla yapılacak işbirliğiyle, elbette ki en başta Kürt yurttaşlarımızı kazanarak çözülecektir.

Buna rağmen, anımsayacağınız Toronto çağrıları çok büyük gaf ve aymazlıktır. R.T.Erdoğan’ın Toronto’da yapmış olduğu açıklamada sözünü ettiği; 2004 yılında Kanal D ekranından Diyarbakır’ın Büyük Ortadoğu projesinde “bir merkez” olacağını söylediği ve kendisinin televizyon kameraları önünde tam 34 kez itiraf etmiş olması, eş başkanlık görevine de uygun düşmektedir.

Demek ki, Türkiye; “Durmak yok, satmaya devam!” diyenlerden kurtularak, bu planları bozacaktır. Başkaca yolu yok!

 
Etiketler: SÖMÜRGENLERE, DAVET
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
- 19°
Cuma
- 16°
Cumartesi
- 18°
Afyon

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı