301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 16:13
 
STRATEJİK ORTAK MI?
HALİL ŞAHİN
 
 

Geçen zamanların birinde ABD’nin Türkiye ile olan ilişkileri sorgulanmıştı. Bir bilgi şöleninde (sempozyumda) yapılan konuşmaların getirdiği açılımlar, sanki ülkede ilk kez yaşanıyormuş veya duyuluyormuşçasına tüm ülkede ilgi uyandırdı.

Harp Akademileri Komutanlığı’nca düzenlenen o günkü bilgi şöleninde konuşan emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu; “Türkiye ile ABD arasında stratejik ortaklığın bulunmadığı” görüşüne, “ Güvenlik stratejileri uluslar arası hukuka uyumsuz.” diyerek, bir çarpıklığı gözler önüne seriyordu.

ABD’nin GOKAP projelerinin tahlilini de yapan emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu; “Türkiye ile ABD arsında stratejik ortaklık bulunmuyor. O çeşitli al ver sürecinin işlediği

stratejik müttefiklik peşinde.” diyerek uyarılarda bulunması karşısında hemen herkes, sanki küçük dilini yutar gibi yapmacık bir tavır göstererek, dikkat çekici bulduğunu ifadeliyordu.

Emekli Korgeneral Şadi Ergüvenç ise;

“Türkiye’nin Çevresinde Meydana Gelen Gelişmelerin, Türkiye’nin Güvenlik Politikalarına etkileri” adlı bu etkinliklerdeki konuşmasında;

Tek süper güç haline gelen ABD’nin bildiğini okumasından dolayı, ABD’ye karşı değişik bölgesel arayışların başladığını söylüyordu.

Bu politikalardan etkilenerek en zor günleri yaşayanlar olarak sevinmiştik.

“Türkiye’nin ulusal ve toplumsal güvenliğini güvenceye almak için bir yandan uluslararası barış ve istikrarın korunmasına çıkarları ölçütünde katkıda bulunurken, öte yandan kendisini AB üyeliğine koşullandırmaksızın, Atatürk akılcılığını uygulayarak, uluslararası toplumun saygın bir üyesi olmaya odaklanmalıdır.”demişti.

Gerçekçi dış politikalara dikkat çekerek; ABD güdümlü AB esareti politikalarının, Türkiye

politikacılarını adeta uyarıyordu.

Ama beklenen olmadı. TBMM’de milletin vekâletini üstlenenler, tamamen millet beklentisinin aksini gerçekleştirmekte yarıştılar.

Türkiye’nin etkilenebileceği riskleri değerlendiren bu konuşmacıların, ABD’nin stratejik ortağımız olamayacağını açık yüreklikle ifade etmeleri göz ardı edildi. Aradan geçen zamana rağmen; bu uyarılardan ders almayan güdümlü siyasetçilerin hesap vereceği günler, elbette sırasını bekliyor.

Ama halk, bunların defterini önce sandıkta dürmelidir. Çünkü ABD stratejik ortak olamaz ve AB esareti Türkiye’nin hayrına değildir. AB bu millete özgürlük değil, yok oluşu getirir.

Çiçero ne diyordu?

“En iyi öğüdü, ancak kendine verebilirsin.”

 
Etiketler: STRATEJİK, ORTAK, MI
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 24.05.2020
Bugün
- 18°
Pazartesi
- 23°
Salı
- 21°
Afyon

Güncelleme: 23.05.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Arşiv Arama
Haber Yazılımı